Potvrzení o zdanitelných příjmech 2017

Zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti za rok 2017 pro pracovníky Práce Liberec s.r.o.

Práce Liberec s.r.o. každý rok pro své brigádníky a brigádníky firem, pro které vede mzdy, připravuje informace a rady k ročnímu zúčtování a daňovému přiznání.

Opět se nám přiblížil termín provádění ročního zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti. Daňová problematika je v České republice velmi složitá a komplikovaná, proto se Vám pokusíme podrobně vše popsat a vysvětlit některé pojmy.

Všechny informace potřebné k provedení zúčtování daně naleznete na této stránce. Pokud se Vám nelíbí složitost celého procesu, věřte, že se nelíbí ani nám. Bohužel s tím ale nic neuděláme, protože zákony této země jsou bohužel často tak složité a nesmyslné, že se v nich často nevyzná ani odborník či specialista... Děkujeme za pozornost.

Tým Práce Liberec s.r.o.

Co je to roční zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti?

 • Pokud jste v průběhu roku pracoval(a), je možné, že se Vám strhávala daň z příjmu - záleží na několika okolnostech, jako je výše příjmu, podpis prohlášení k dani pro uplatnění daňové slevy (tzv. růžový formulář) a další podmínky. Tato daň se dle uvedených podmínek rozděluje na zálohovou nebo srážkovou.
 • Pokud Vám byla sražena daň zálohová, je možné, že se Vám její část po provedení zúčtování za celý rok 2017 vrátí zpět, protože vznikl rozdíl mezi souhrnem roční odvedené zálohové daně a souhrnem ročních uplatněných slev na dani.
  Pokud Vám byla sražena pouze daň srážková, tak se roční zúčtování neprovádí, protože na vrácení srážkové daně není ze zákona nárok.

Kterých brigádníků se roční zúčtování týká?

O roční zúčtování záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti může požádat do 15.2.2018 každý poplatník (zaměstnanec), který:

 • měl v roce 2017 příjmy jen od jednoho zaměstnavatele,
 • pobíral příjmy od více zaměstnavatelů, ale jednotlivé zaměstnavatele ve zdaňovacím období měl postupně za sebou,
 • podepsal u všech těchto zaměstnavatelů prohlášení k dani (růžový formulář pro slevu na daň),
 • nepodal nebo není povinen podat daňové přiznání.

Zde si stáhněte čistý formulář žádosti o roční zúčtování a vyplňte dle uvedených instrukcí a vzorů.


Podmínky pro provedení ročního zúčtování:

 • O roční zúčtování si musíte požádat písemně nejpozději do 15.2.2018
 • Zúčtování může provést pouze Váš poslední zaměstnavatel, kterého jste měli v roce 2017.
 • Spolu se žádostí přiložíte potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách od předchozího zaměstnavatele za rok 2017, pokud jste jej měli, případně od všech předchozích zaměstnavatelů, u kterých jste v roce 2017 pracoval(a). Přiložte též potvrzení o dalších rozhodných částkách, jako jsou úroky hypotéky, životní a důchodové pojištění, dárci krve, dary
 • Přeplatek zálohové daně lze vrátit, pokud je vyšší než 50,-Kč (tedy alespoň 51,-Kč). Celkový vypočtený přeplatek daně Vám vrátí Váš poslední zaměstnavatel v roce 2017 nejpozději při zúčtování mzdy za březen (tj. v dubnu 2018 ve výplatním termínu).

Kdy nás nemůžete o roční zúčtování požádat:

 • Práce Liberec s.r.o. není Váš poslední zaměstnavatel v roce 2017 u kterého jste měl(a) podepsané Prohlášení k dani (růžový formulář pro slevu na daň), tj. roční zúčtování bude provádět Váš nový zaměstnavatel.
 • Pokud jste v jednom nebo více kalendářních měsících uplatňoval(a) zálohovou daň u dvou nebo více zaměstnavatelů najednou - pak si musíte podat vlastní daňové přiznání sami, a to do 2.4.2018.
 • Pokud jste povinen(na) podat si běžné daňové přiznání - například proto, že jste v roce 2017 měl(a) příjem z provozované živnosti nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (z pronájmu apod.) vyšší než 6.000,-Kč.

V případě, že naši agenturu dle výše uvedených podmínek nebudete žádat o roční zúčtování daně z příjmu, ale budete ho provádět sami nebo prostřednictvím Vašeho nového zaměstnavatele, požádáte si u nás o vystavení POTVRZENÍ O PŘÍJMENCH A SRAŽENÝCH ZÁLOHÁCH NA DAŇ, a to na formuláři Potvrzení o příjmech 2017.

Potvrzení o příjmech budou vyřizována postupně, na jejich vystavení potřebujeme několik dnů - nebudeme tedy tato potvrzení vystavovat na počkání, není to technicky možné. Potvrzení lze vystavit až po výplatním termínu za měsíc prosinec 2017, tj. nejdříve po 20.1.2018.

Zákonná lhůta pro vystavení potvrzení o příjmech je 10 dnů od podání žádosti, nenechávejte tedy žádost na poslední chvíli.


Podání vlastního daňového přiznání

Daňové přiznání je povinen podat poplatník (zaměstnanec), který:

 • měl v roce 2017 příjmy od více zaměstnavatelů a zaměstnání se mu překrývala minimálně v jednom kalendářním měsíci. Toto platí za podmínky, pokud měl u obou zaměstnavatelů v daném měsíci odvedenou zálohovou daň (tj. podepsal u obou zaměstnavatelů prohlášení - růžový formulář nebo měl u obou zaměstnavatelů příjem nad 5.000,-Kč),
 • měl v roce 2017 příjem ze živnosti, jiné samostatné výdělečné činnosti, z pronájmu apod. vyšší než 6.000,-Kč.

Daňové přiznání si musí poplatník podat sám/sama na svůj příslušný finanční úřad.

Zde si stáhněte čistý formulář pro podání daňového přiznání - odkaz na dokument Ministerstva financí České republiky


Příklady pro brigádníky:

 • Pokud jste neměl(a) u nás podepsané prohlášení a výdělek v měsíci nepřekročil částku 5.000,-Kč, potom Vám byla stržena tzv. srážková daň (15%). Příjem takto daněný je samostatným základem daně a nebude již vstupovat do celoročního základu daně. To znamená, že jej neuvádíte ve svém daňovém přiznání nebo při ročním zúčtování a nebude tedy ani uveden na potvrzení o příjmech a sražených zálohách na daň. Byl-li Váš výdělek vyšší než 5.000,-Kč, pak Vám byla stržena 15%ní záloha na daň a tento příjem a sraženou zálohu zahrnete do celoročního základu daně.
 • V případě, že jste v jednom nebo více kalendářních měsících uplatňovali zálohovou daň zároveň u dvou nebo více zaměstnavatelů, musíte si podat daňové přiznání sami, a to do 2.4.2018. Práce Liberec Vám v tomto případě vystaví pouze potvrzení o příjmech za kalendářní rok 2017. Typickým příkladem, kdy dochází k této variantě je situace, kdy v rámci jednoho kalendářního měsíce u jedné firmy uplatňujete slevu na dani (růžový formulář) a u druhé jste opět podepsali stejný formulář nebo jste si vydělali více jak 5.000,-Kč.

Soubory ke stažení

Aktuality

 1. 6.12.2018

  Otevírací doba - Vánoce 2018

  Rozklikněte obrázek

 2. 15.11.2018

  Zvýšení rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění pro DPČ od 1.1.2019

  Pro rok 2018 platí:
  U dohody o pracovní činnosti je stanovená rozhodná částka 2.500,- hrubého pro odvod sociálního a zdravotního pojištění. Pokud je měsíční mzda na tuto dohodu menší než...

 3. 5.11.2018

  Vánoce se blíží!!!

  Chcete udělat radost svým blízkým a nadělit jim pod stromeček to, co si přejí, ale nemáte dostatek peněz?
  U nás si nárazovými brigádami můžete přivydělat i 2.000,- týdně (i více, záleží na...

 4. 27.8.2018

  Prázdniny končí - brigády pro studenty zůstávají

  Pokud Vám právě končí prázdniny a chcete si i při škole přivydělat, nemějte strach, u nás najdete brigádu i při studiu.
  Většinou se jedná o víkendové brigády, občas se však může objevit i...

 5. 1.7.2018

  Změna otevírací doby pokladny!!!

  Od 2.7.2018 měníme otevírací dobu pokladny takto:
  Pondělí--------13:00 - 18:00
  Úterý----------10:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
  Středa---------13:00 - 18:00
  ...

 6. 29.6.2018

  Otevírací doba o svátcích 5.7.2018 a 6.7.2018

  V době státního svátku 5.7.2018 a 6.7.2018 bude kancelář ZAVŘENA.

Vstup pro klienty

Jsme členy

APA